Tuz Yastığı

Tuz Yastıklarla Konforlu Uyku

Uyku kalitesini arttırmak için her yolu deneyen, doktorların dahi kapısını çalmasına karşı yeni güne her zaman yorgun uyanmaktan sıkılanlara yepyeni bir umut ışığı yakan tuz yastığı bu konuda problem yaşayan herkesin en azından birkaç geceliğine denemesi gereken bir ürün. İçindeki tuz kristalleri küçük boyutlu olduğu için üzerine yatıldığında kişinin baş ve boyutunun şeklini alan bu yastıklar her anatomiye uygun. Kaya tuzu yastık kullanımını farkı kılansa yastığın kış mevsiminde sıcak, yaz sıcaklarındaysa serin olarak kullanabilmesi. Tabi içindeki kaya tuzu kristallerinin doğadaki en nadir oluşumlardan biri olması, içinde seksenden fazla element ve mineral barındırması da tuz yastıkların uyku kalitesini arttırmada etkili olmasının en önemli nedeni.

Kaya tuzunun içinde bulunan ve milyonlarca yıl önceki jeolojik süreçlerle oluşmuş olan kristal yapıda, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu pek çok element bulunur. Bu minerallerin karşılanmasını kolaylaştırmak için uzmanlar sofralık tuz yerine kaya tuzu tüketimini önerirken son zamanlarda kaya tuzu kristallerinin yastık olarak kullanımı dikkat çekiyor. Sağlıklı bir yaşam için sofra tuzu yerine kaya tuzunun kullanımı önerilirken şimdide aynı tuz kristallerinin ısıtılması ve yastık kılıfı içine yerleştirilmesiyle uyku kalitesinin de arttırılabileceği söyleniyor. Lambalarda aynı mantıkla kullanılan ampul aslında ışık vermekten ziyade kaya tuzu kristallini içerden ısıtmak içindir. Isındığında havaya negatif iyon yayan kaya tuzu kristallerinin bu özelliğinden uyku boyunca faydalanmak, böylece havayı temizleyen hava kristalleri sayesinde sağlıklı hava soluyan bireyin kendini daha dinlenmiş hissetmesi mümkün.

Yastığın içindeki tuz kristalleri, tuzun doğal yapısı sayesinde anti bakteriyel özelliğe sahiptir ve böylelikle gerçek anlamda hijyenik bir ortamda uyunmasını sağlar. Yastık içinde sentetik madde kullanılan ürünlerdeki gibi mite, mantar, bakteri ve virüs birikmesi söz konusu olmadığı için bile kaya tuzu yastığı kullananlar var. Tuz kristallerinin ısıtılması iyon salınımının yanı sıra bu ısının kişinin boynuna yayılmasını, böylelikle kas ve eklem arıları yüzünden uyuyamayanların kendini daha rahat hissetmesini sağlar. Kasların gevşemesini sağlayan bu sıcaklık uykuya geçişi kolaylaştırırken aynı şekilde yazın serin bir uyku yüzeyi için de tuz yastıklar kullanılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *